Zawartość strony: (kliknij nad linkiem)Fin YouTube

03-2014

Atrkacją Laponii jest Kopalnia Arktycznych Ametystów znajdująca się na szczycie Lampivaara w Luosto. Odkryte złoże zostało przez geologa amatora w 1985 roku. To jest jedyna taka kopalnia w całej Europie. Można zwiedzić ją, można spróbować też znaleźć swój kamień szczęścia. Albo zakupić już gotową biżuterię wykonaną przez lapońskich kowali.
.... Klejnoty ametystowe były cenione nawet przez Faraonów.&


05-2012

Helsinki zostały wybrane na stolicę Finlandii w 1812 roku. W tym roku mija dwieście lat od tego wydarzenia, pewnie król Gustaw Waza nie przypuszczał, że założone przez niego miasto w 1550 roku stanie się sercem Finlandii. Helsinki nawet zostały wybrane na designerską stolicę świata na 2012 rok. Miasto przygotowało mnóstwo eventów i ciekawych miejsc do zwiedzania. Dla wszystkich głodnych współczesnej fińskiej sztuki powinni udać się do Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma lub Muzeum Designu- tutaj pod koniec maja aż do września można będzie zobaczyć wystawę ,,Twórcy przyszłości czyli fiński design 1945-1970”. We wrześniu odbędzie się kolejna edycja Helsinki Design Week.&


02-01-2012

Finowie lubią się bawić na imprezach inspirowanych muzyką Elvisa. Co roku w Kivijarvi odbywają się mistrzostwa śpiewania jak Elvis. Na tym filmie możemy zobaczyć uczestników ubiegłorocznego konkursu, bardziej lub mniej podobnych wyglądem czy barwą głosu do Króla Rock`N`Rolla. Laureatem został trzydziestoletni Janne Siitari. W 2010 roku był to Tarmo Jussila.

Piosenka Its now or never cieszyła się ogromną popularnością wśród Finów; sprzedano ów singiel w 30.000 tysiącach egzemplarzy. Pierwszy film z Elvisem który mogli zobaczyć Finowie był Kid Galahad. Wiadomość o śmierci zszokowała społeczeństwo fińskie, i na długo było komentowane. W tym roku w kwietniu odbędzie się rocznicowy tour muzyków współpracujących z Elvisem w trzech największych miastach: Lahti, Helsinki, Tampere.

Oficjalny Fanclub Elvisa w Finlandii działa w Tampere od 1985 roku. Obecnie przewodzi mu Hannu Ignatius.

W Finlandii została wydana płyta "Elvis Suomessa - in Finland vol. 2" z piosenkami Elvisa w języku fińskim i angielskim. Płytę rozpoczyna legendarny piosenkarz Rauli Somerjoki piosenką Kaikki hyvin mama. Śpiewa także m.in. Tapio Heinonen, Tim Jamsen

Więcej informacji o Fanklubie: http://www.phnet.fi/public/elvisclub/


&


01-09-2011

W Oulu odbyły się kolejne Mistrzostwa w graniu na powietrznej gitarze 2011. Mimo deszczowej pogody obejrzało na placu widowisko aż 7000 tysięcy widzów. W tym roku wygrała Niemka o pseudonimie Aline. Kolejne miejsce zajął Amerykanin, a za nim Czeszka. Organizatorzy mówią, że w tym roku królowały na scenie kobiety. Po raz szesnasty na zakończenie wszyscy usłyszeli Rockin' in the Free World przy fajerwerkach. Bo przecież celem tych mistrzostw jest promocja pokoju na świecie. Pomysłodawca Juha Torvinen na pewno zaczął już planować kolejny konkurs...&


11-03-2011

To fragment przedstawienia "Znikający punkt" oceniany przez krytyków jako surrealistyczną komedię. WHS to fiński nowoczesny teatr.Ville Walo, fiński żongler w duecie z magikiem Kalle Hakkarainen przedstawiają sztuki cyrkowe z projekcjami video i starymi fotografiami, w kostiumach zaprojektowanych przez Anne Jämsä. Stawarzają interesujący spektakl dotyczący ludzkiej egzystencji, w tym współczesnej samotności. W 2010 roku gościli na festiwalu ANIMO w Kwidzyniu.
Więcej o nich na stronie:
http://w-h-s.fi/


&


Pulttibois tak nazywał się popularny program ze skeczami. Pokazywany był w telewizji MTV3 w latach 1989 do 1991 roku. Humorystyczne scenki były odgrywane przez dwóch aktorów: Pirkka-Pekka Peteliusa oraz Aake Kalliala. Znani także ze swoich programów dla telewizji YLE w latach 80. Zobacz parodię zapowiedzi pogody. Oraz inne zabawne skecze.&

16-12-2010


W 2009 roku uformował się heavymetalowy zespół HEVISAURUS. Muzyka i sceniczny ubiór członków zespołu- kolorowych dinozaurów i jednego smoka- przyciąga wielką rzeszę fanów na ich koncerty. Grają mocną muzykę z interesującymi tekstami, będące opowieściami dla dzieci. Taki był zamysł, aby odbiorcami ich muzyki stały się dzieci i młodzież. Dlatego może każdy dinozaur-muzyk jest indywidualsitą i każdy nosi inne (zabawne) imię: Komppi Momppi, Muffi Puffi, Riffi Raffi, Milli Pilli, oraz Herra Hevisaurus. Zespół nagrał kolejną już płytę "Noc dinozaurów", która sprzedaje się rewelacyjnie. Hevisaurus konceruje także poza granicami Finlandii. Podbił publiczność Węgier i kraje Ameryki Południowej.

Oto prawdziwi jurahevin kuninkaat...

&


16-12-2010


"Pihalla" czyli "Plac Zabaw"


Główną bohaterką jest młoda kobieta Laura (Sibel Kekilli), która opuszcza Hamburg postanawiając zamieszkać w Finlandii, w kraju jej męża. Tu czuje się samotna i troszkę skołowana rodzicielstwem, a mąż Arto (Teemu Palosaari) jest istnym pracoholikiem, co raczej ich od siebie oddala niż przybliża. Zaczyna chodzić na spotkania grupy wsparcia młodych matek. Na horyzoncie pojawia się młody piosenkarz Tero (Mikko Leppilampi).

Tony Laine wyreżyserował przepiękny film o życiowych rozterkach młodej mamy w otoczeniu fińskiego miasta Tampere.

&


06-11-2010


Jopet Show

Od 2005 roku program Jopet Show bawi fińską publiczność przed telewizorem. Grają w skeczach głównie Jope Ruonansuu, Mika Räinä oraz Jukka Toivonen- naśladują gwiazdy showbiznesu lub gry tlewizyjne; pokazują nasze słabostki w krzywym zwierciadle.
Skecz o Turku, który prowadzi pizzerię
Więcej informacji i innych filmów na fińskiej stronie:

http://yle.fi/jopetshow/

&


06-11-2010


Śmieszne newsy...

Marzec 2010. MTV3. Poranne wiadomości. Dziennikarka Kirsi Alm-Siira chciała usiąść, ALE.....upadła. Ten film obiegł już świat. Zobacz koniecznie!!

&


24-06-2010


Film "Jeśli kochasz" (Jos Rakastat) miał światową premierę w styczniu 2010 roku. Musicalowy dramat, opowiadający o młodej Fince, która pragnie zmienić swoje życie. Przy okazji zakochuje się. W filmie młodzież Przepięknie tańczy i śpiewa. Dobry film na walentynki !!

Oto trailer:

&


29-05-2010


Mistrzostwa w najdłuższym byciu w saunie- Relacja po angielsku. Można się spocić od oglądania.


http://www.youtube.com/watch?v=g9rX8mpVZKA&feature=related


&


28-01-2010


Tuntematon Sotilas czyli "Nieznany żołnierz" to wojenny film z 1955 roku przedstawiający wojnę radziecko-fińską oczami zwykłego żołnierza. Wyreżyserowany przez Edvin Laine w oparciu o Väinö Linna powieść o tym samym tytule.

&


30-12-2009


Na karnawał JFinowie uczą się tanga.
A tutaj Panie grają na instrumentach fińskie tango. Pięknie !!
&


Piosenka "Mansikkamäki" w wykonaniu KATRI YLANDER, młodej piosenkarki pop, która wzięła udział w fińskim Idolu (2005). Mimo, że zajęła drugie miejsce to rok później wyszedł jej pierwszy single Onko vielä aikaa, który okazał się hitem w Finlandii. Obecnie jej piosenki zajmują wysokie miejsca na listach przebojów stacji radiowych. A oto jej piosenka:
VipFin

30-03-2014

Christer Nuutinen określa siebie intuicyjnym ilustratorem, a krytycy że reprezentuje styl organiczny i poetycki, zaś jego postaci przypominają bohaterów z filmów reżysera Kaurismäkiego. Jego znakiem twórczości jest przenoszenie mało znaczących i nudnych tematów w symboliczny świat, nadawanie im artystycznego charakteru, albo wielowarstwowego humoru. Nuutinen zyskał rzesze miłośników - sukcesem okazały się publikacje z jego rysunkami takie jak: “Parempaa Elämää” (“Lepsze Życie”),czy "Veden valtiaat: totta ja tarua". W kraju został doceniony prestiżowymi nagrodami (np w 2013 roku nagroda Kaiku przyznana przez Stowarzyszenie Fińskich Ilustratorów).

Nuutinen studiował na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Lahti uważaną za fińską ,,szkołę komiksu”. Dziś Nuutinen może działać na wielu płaszczyznach sztuki, od rysunku przez animacje komputerowe. po kompozycje muzyczne.

Gra na basie w metalowym zespole EXO. Poranki uważa za najbardziej twórczy czas w ciągu dnia.

Praca Nuutinen`a nad postaciami do książki pt “Maanväki”


Sam oceń jego twórczość: )
www.christernuutinen.com


&


05-03-2014

Sampo Sarkola urodzony 31 stycznia 1978 w Helsinkach. Jest absolwentem Akademii Teatralnej Finlandii. Ma za sobą liczne role teatralne. Stale współpracuje z teatrami szwdzkojęzycznymi. Obecnie gra w helsińskim Teatrze Miejskim, którego dyrektorem jest jego ojciec, i także aktor Asko Sarkola.
Sławę przyniosły mu takie filmy jak ,,Kaplan zla” czy ,,Apeiron”. Nagrodzany i zauważony przez filmowy świat. W wolnych chwilach słucha muzyki i zajmuje się stolarką. W wywiadach chwali się, że buduje swój własny drewniany dom.

http://actorsinscandinavia.com/actors/sampo-sarkola/

W filmie wybitnego reżysera Matti Ijäs`a Sarkola wcielił się w postać fotografa Toivo, który fotografował samotność w zaskakujący sposób, a mianowicie ustawiał parkową ławkę w przeróżnych sceneriach - pustą!! A jak spojrzał na świat gdy spotkał dziewczynę o imieniu Ansa?? I co się wydarzyło?? Warto zobaczyć ów film. Po postu - Kaikella rakkaudella.


&


Tuomas Rounakari dostal skrzypce w wieku 6 lat i zaczarowała go muzyka. Dziś etnomuzykolog i kompozytor, który za pomocą skrzypiec i krótkich opowieści przybliża tradycję rytualistycznej muzyki finougryjskiej. Podczas występów ubiera się w biały strój nawiązujący do Kalevali. Zafascynowany stanem transu i pieśniami lamentacyjnymi. Muzyczną wiedzę zdobył na studiach na nowojorskim i helsińskim uniwersytecie, a zamiłowanie do szamańskiej muzyki odnalazł w sobie podczas letniego pobytu w Syberii. W 2000 zainicjował jednoosobowy projekt muzyczny Shamanviolin, z którym odwiedził pięć krajów, a w 2003 roku zdobył nagrodę PRO MUSICA AWARD. W 2012 dołączył do folk- metalowego zespołu KORPIKLAANI.

Tuomas Rounakari wutworze Langetus.&


01-09-2011

Paola Ivana Suhonen to projektantka domu mody IVANAhelsinki. Ukończyła ona helsiński Uniwersytet Sztuki i Projektowania. Obecnie obok projektowania również filmuje i fotografuje – studiuje fotografię w Los Angeles. Wielokrotnie miała pokazy w Paryżu, Kopenhadze, Nowym Yorku czy Japonii. Zdobyła nagrody w poważnych konkursach projektanckich. Wraz z siostrą Pirjo Suhonen prowadzi wspólnie firmę powierzoną im przez ojca Pentti Suhonen, który importował rzeczy z Włoch. Obie dziewczyny postanowiły tworzyć coś własnego, co byłoby ich pasją. W 1998 roku firma debiutowała swoją pierwszą kolekcją na rynku mody. To umocniło je w przekonaniu, że obrały dobry kierunek.

Paola Suhonen to pionierka stylu fennofolk we wzornictwie. Czerpie pomysły z fińskiej natury, łącząc skandynawską mentalność, "północną osobliwość" z melancholią słowiańskiej duszy.

Fińska propozycja strojów na jesień 2011. Pokaz miał miejsce podczas nowojorskiego Mercedes-Benz Fashion Week. Stroje nawiązują do lat 60. Każda modelka niczym Brigitte Bardot, w skandynawskim wydaniu.


Odwiedź zaczarowaną stronę www.ivanahelsinki.com

Zobacz jeden z jej filmów


&


16-12-2010


Klaus Härö otrzymał w tym roku fiński oscar tzw. JUSSI AWARD w kategorii za najlepszy film oraz najlepszy reżyser.

Oprócz reżyserowania zajmuje się także pisaniem scenariuszy. Wyreżyserował takie filmy jak: Niewidzialna Elina, Moje matki, Nowy człowiek. Studiował reżyserię w helsińskim University of Industrial Arts. Otrzymał w sumie już 60 nagród filmowych na całym świecie, w tym Ingmara Bergmana Nagrodę w 2003 roku. Nie boi się trudnych tematów oraz formy filmu dokumentalnego.Oto trailer najlepszego fińskiego filmu 2010, czyli "Listy do Ojca Jakuba"
&


06-11-2010


Antti Laitinen

Artysta nowoczesny pełną gębą! Ma wykształcenie artystyczne. Za sobą różnorodne projekty artystyczne i wiele wystaw. To on w imię sztuki ( i nie wiem czego jeszcze? Socjologii?) w stroju Adama żył przez parę dni na wyspie; to on jako bohater wystawy- poddawał się obserwacji widzów przez wiele godzin z przyczepioną marchewką do nosa obsypany mąką; innym razem stworzył drzewo obklejone chipsami pokazując wystawę Puzzle. Wykonuje także zdjęcia, które wnoszą jakiś niepokój, napięcie oraz filmy video dokumentujące jego poszukiwania artystyczne. Jak pokaże kolejne swe indywidualne doświadczenie artysty?? Zobaczymy...


http://www.anttilaitinen.com/
http://www.qualitypeoples.com/antti-laitinen-%E2%80%93-it%E2%80%99s-my-island

&


24-06-2010


Jippu, czyli Meri-Tuuli Elorinne (10 wrzesień,1985) to piosenkarka pop i autorka tekstów. Najpierw był przebój "Kii" w 2005 roku. Potem debiutancki album w 2006 roku pt. Salaisuuksia, oraz kolejny Kuka Teki Minusta Tän Naisen (2008), z którego to albumu piosenka "Enkelten Kaupunki" utrzymywała się na listach przebojów przez długi, długi czas. Posłuchajcie...
&


29-05-2010


Anna Hanski - Jej piosenka Jos et sä soita okazała się hitem w Finlandii, który otworzył drzwi do muzycznej kariery. Jest to córka Seppo Ilmari Hanski, jednego z najpopularniejszych fińskich muzyków jazzowych. Urodzona w Turku w 1970 roku. Występowała w telewizyjnych serialach w rolach epizodycznych. Ma na koncie kilkanaście płyt. Śpiewa po fińsku, ale i nagrywa w duetach z muzykami zagranicznymi. Nagrała z Lee Hazlewood wspólny anglojęzyczny album "Gypsies and Indians" w 1993 roku który często był przytaczany na łamach prasy muzycznej. Stale koncertuje. Pełniła rolę Ambasadora Dobrej Woli UNICEFu w 1993 roku, czego śladem mogą być zdjęcia na jej stronie internetowej.


http://www.annahanski.fi/
Anna Puu. Najbardziej rozpoznawalną młodą gwiazdą pop w Finalndii. Jej debiutancki album z 2009 roku odiósł sukces. Zdobył podwójną platynę i gościł przez długi czas na pierwszych miejscach fińskich list przebojów. W tym roku Anna Puu zdobyła cztery nagrody podczas muzycznej gali Emma Awards. Czaruje swym głosem, i publiczność małych klubów jak i widzów podczas wielkich wydarzeń muzycznych. Ma 28 lat i na pewno jeszcze nie raz zaskoczy Finów na muzycznej scenie.

&


04-03-2010


TARJA Turunen, sopranistka która znalazła swój styl śpiewając do muzyki rockowej.. Zaczęła swoj muzyczną edukację w wieku 6 lat. Uczęszczała na zajęcia w Sibelius Academy w Kuopio. W tym czasie poznała Tuomas Holopainen, który zaprosił ją do wspólnego projektu muzycznego. Tak powstał zespół Nightwish, a. pierwszy ich album wyszedł w 1997 roku. Dodatkowo przez cały doskonaliła swój warsztat w Savonlinna Opera Festival Choir nie uciekając od trudnych utworów Wagnera czy Verdiego. W 1998 roku powstał kolejny album "Oceanborn" - dzięki niemu Tarja i zespół został zauważony nie tylko wśród Finów ale i przez miłośników metalu za granicą. Jej twarz zaczęła widnieć na okładkach czasopism muzycznych na całym świecie. Na początku 2000 roku zespół Nightwish wziął udział w fińskich eliminacjach ch do Eurowizji, zajmując drugie miejsce. Rok 2000 dla sopranistki i jej zespołu przyniósł nowy album "Wishmaster", który w przeciągu kilku tygodni otrzymał platynowej płyty. W 2002 po wydaniu kolejnej płyty "Century Child" roku zespół postanowił zrobić przerwę. Powraca na sceny rok później. Tarja koncertuje w różnych zakątkach świata. Przez fińskie gazety została nazwana Królową Nocy, a miłośnicy mocnej muzyki zapamiętują ją nie tylko dzięki silnemu głosowi, ale także fantazyjnym ubraniom.
&


28-01-2010


To trailer filmu pt: Täällä Pohjantähden alla ("Tu, pod gwiazdą polarną"). Historyczną sagę autora Väinö Linna przeniósł na ekrany Timo Koivusalo, który ma na swoim koncie wiele ról oraz nagrody filmowe. Reżyser zaczynał swą karierę od pojedynczych epizodów w filmach i prowadzeniu talk show`ów jak Tuttu Juttu Show, a nawet brał udział w konkursach na najlepiej opowiedziany dowcip. Wraz z upływem czasu Koivusalo zaczął sięgać po pierwszoplanowe role, próbował komponować muzykę filmową oraz pisał na łamach Helsingin Sanomat. Jest wyśmienitym reżyserem i producentem filmowym, który stworzył wiele interesujących filmów jak Kalteva torni czy Sibelius. Obecnie prowadzi on również restaurację "Trattoria Bucco" w Pori.
&


30-12-2009


Ville Virtanen to dj i producent muzyczny ukrywający się pod pseudonimem Darude. W Polsce fiński Dj Darude znany jest przede wszystkim z utworu "Sandstorm". Fiński artysta którego klasyfikuje się w gatunkach muzyki disco i trance, zaczął zabawę muzyczną "metodą prób i błędów" na własnym komputerze, później swoje utwory wysyłał do fińskich mediów. Punktem zwrotnym okazało się spotkanie Jaakko JS16 Salovaara i wydanie pierwszego singla. Dziś Dj Darude ma ugruntowaną pozycję muzyczną, wciąż tworzy przeboje.


&


Laura Birn - aktorka młodego pokolenia (1981), urodzona w Helsinkach, od siedmiu lat gra w różnorakich produkcjach filmowych i serialach. Jej przełomowe filmy, które przyniosły jej zainteresowanie publiczności to Helmiä ja sikora (Pearls and Pigs,2003) oraz Lupaus (Promise,2006). Obecnie gra Lottę Tammio w historycznym filmie Mannerheim, który zobaczymy jesienią 2010 roku.


http://images.google.pl/images?hl=pl&lr=&um=1&q=laura+birn&sa=N&start=0&ndsp=18FINNauka

30-03-2014


Polatucha zagrożona w Finlandii?

Polatuchy, czyli latające wiewiórki żyją w Północnej Ameryce i Euroazji. Syberyjska latająca wiewiórka (Pteromys volans) występuje w Finlandii oraz w bałtyckich krajach. Niegdyś polatuchy zamieszkiwały także Białowieżę.

Logo Parku Narodowego Nuuksio przedstawia latającą wiewiórkę na zielonym tle. Ilość tych gryzoni w Nuuksio jest największą w całej Finlandii. Można je obserwować na Szlaku Nahkiaispolku.

To niezwykłe zwierzęta. Dzięki ,,błonie lotnej” i dużego ogona mogą długo szybować i pokonywać spore dystanse. Są mniejsze od zwykłej wiewiórki. Mają duże, czarne oczy, oraz szarą sierść. Prowadzą raczej nocny tryb życia. Żywią się przede wszystkim nasionami drzew. Mieszkają w dziuplach (świerk, osika, brzoza). Nie zapadają w sen zimowy. Syberyjska latająca wiewiórka obecnie jest zagrożona wyginięciem. Choć prawo krajowe i europejskie objeło ją ochroną, zdarzają się wycinki oznaczonych starych drzewostanów które są ich wieloletnim siedliskiem. Organizacje ekologiczne takie jak Towarzystwo Ochrony Przyrody w Häme i fińska Liga Ochrony Przyrody, bije na alarm- wielkość populacji zmniejsza się z roku na rok. Co więcej, badania naukowców wskazują na rozproszenie osobników na inne tereny i negatywny wpływ nowych metod leśnictwa. Przedstawiciele Fińskiego Związku Producentów Rolnych i Właścicieli Lasów są odmiennego zdania i wskazują na potrzebę nowych szacunków liczebności syberyjskich polatuchów i rozważenie usunięcia ich z listy ochrony gatunkowej zwierząt.

Wszystkich zatroskanych losem wiewiórkowatych informujemy, że w pierwszych dniach czerwca 2015 roku odbędzie się VII Międzynarodowe Kolokwium poświęcone gatunkom nadrzewnym. Fińskie Muzeum Historii Naturalnej LUOMUS już zaprasza...

polatucha
http://koivu.luomus.fi/squirrels/


&


05-03-2014


Międzynarodowy zespół badawczy na czele z Dr Mikaelem Ehn (reprezentujący Uniwersytet w Helsinkach) zainteresował się ... zapachem drzew sosnowych. Zebrano próbki powietrza nad lasami w Hyytiäla w południowej Finlandii i przebadano je w specjalnej komorze powietrznej, aby wykryć związki lotne emitowane przez drzewa iglaste, a tym wytłumaczyć tworzenie się aeorozoli w atmosferze.
Już są pierwsze wnioski badań, które obiegły naukowy świat. Kto by pomyślał, że aromat sosnowy może niwelować globalne ocieplenie... http://www.bbc.com/news/science-environment-26340038


&


01-09-2011


VALKEE na ratunek przeciw przygnębieniu

Juuso Nissilä oraz Antti Aunio wpadli na trop terapii światłem śledząc zachowania zwierząt, ich tryb życia i recepcję światła. Budując pierwsze prototypy słuchawek testowali na sobie lub znajomych. Potem były testy kliniczne.

Naukowcy Uniwersytetu w Oulu przeprowadzili testy na osobach cierpiących na depresję. Przez cztery tygodnie każdy z nich musiał wkładać specjalne słuchawki do uszu, które emitowały światło do mózgu. Trwało to 8-12 minut. Efekty były zdumiewające, bowiem 90% badanych całkowicie pozbyło się depresji. Kolejne testy potwierdziły zależność dobrego samopoczucia od światła przesyłanego przez kanał uszny gdzie kości czaszki są najcieńsze.

Wraz z pomocą Fundacji Fińskich Wynalazków i innych inwestorów udało im się to opatentować i stworzyć dobrze rozwijającą się firmę.

...za światło w uszach trzeba wydać 185 euro. Demonstracja jak to wygląda, niżej:&


29-05-2010


Interaktywny kurs języków ONENESS, w tym języka fińskiego stworzony przez zespoły pięciu krajów (Polska, Finlandia, Estonia, Litwa, Portugalia) w ramach projektu Socrates Lingua 2. Kurs w postaci 10 lekcji podzielonych na kilka modułów, wraz z testem i zabawami.


http://www.oneness.vu.lt/fi/

Naucz się liczb 1-20 po fińsku Powtarzaj...
Salli Swing Chairs to nowy pomysł na krzesła. Ojcem krzeseł jest Fin Veli-Jussi Jalkanen. Uważa, że stare krzesła powodują wiele chorób kręgosłupa oraz układu krążenia. Jego zaś krzesełko w formie dwudzielnego siodełka ma dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Dostosowujące się do zmian położenia ciała, pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała; zmniejsza dolegliwości mięśni pleców oraz bóle głowy; poprawia krążenie i metabolizm. Fińskie krzesełka-siodła zbudziły zainteresowanie w całej Europie oraz w Ameryce, czego może być przykładem amerykański program TONIGHT SHOW Conan`a O'Brian`a.


http://www.dds.com/Salli.htm


&


28-01-2010


Fińska medyczno-biohemiczna grupa Biohit we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Helsinkach, opracowała tabletkę która ma chronić ludzki organizm przed nowotworem gardła i żołądka. W połowie 2010 roku lekarstwo ma trafić do fińskich aptek, a potem na zagraniczne rynki.


http://www.physorg.com/news182432375.html

&


30-12-2009


Z inicjatywy organizacji ekologicznej WWF nauczycielami ekologii stały się Muminki w projekcie moomin65.com, który przyjął formę strony internetowej skierowanej do najmłodszych. Zawiera teksty i fotografie o ekosystemie morskim, fauny morskiej oraz problemy ochrony środowiska Morza Bałtyckiego, a także listę uczestników największego konkursu plastycznego w całej Skandynawii wraz z ich pracami. Strona w czterech językach: fińskim, szwedzkim, duński m oraz norweskim.


http://moomin65.com/

&


W projekcie naukowym NEMO przewidzianym na okres czterech lat i wspieranym znacząco przez UE, bierze udział osiemnaście różnych instytucji naukowych, w tym także z Finlandii. Celem badań jest odkrycie nowego biopaliwa. Projekt NEMO jest koordynowane przez prof. Merja Pentilla z VTT Technical Research Centre of Finland.


http://www.welcomeurope.com/news-en-The-NEMO-project-is-exploring-new-ways-to-biofuels-5603.html

GOSPODARKA

05-03-2014


Od 1 kwietnia 2014 wchodzi w życie ustawa, która obniży stawki podatku od elektryczności dla firm przetwarzających dane. Rząd fiński pragnie zachęcić zagranicznych inwestorów i zwiększyć konkurencyjność swojego kraju. Do tej pory z fińskiego klimatu i specjalistów IT skorzystały firmy Google, czy TelecityGroup. Latem tego roku ma być zakończona budowa ośrodka przetwarzania danych rosyjskiej wyszukiwarki Yandex w Mäntsälä. Microsoft też chce inwestować.

http://www.investinfinland.fi/articles/news/ict/cheaper-electricity-for-data-centers-in-finland/44-1124


&


01-09-2011


UPM-Kymmene fiński koncern papierniczy, jeden z największych producentów papieru magazynowego planuje zwolnić 1,170 robotników aby obniżyć koszty działalności. Będzie także ograniczona produkcja w Finlandii, Niemczech i Francji. Stąd zamknięcia fińskiej fabryki Myllykoski, jak i niemieckich w Albbruck i w Ettringen. Musi wykorzystać nadwyżki papieru które powstały w wyniku kryzysu na europejskim rynku papieru. Stąd planowana jest restrukturyzacja i wsparcie sieci sprzedaży. Wpływ netto środków pieniężnych z planu restrukturyzacji to około 170 mln euro.
UPM przychody netto ze sprzedaży wyniosły 10 mld € w 2010 roku.
www.upm.com


&


06-11-2010


15 października br przedstawiciele fińskiego koncernu FORTUM wraz z częstochowskimi uczniami zasadzili 1500 drzew w Nadleśnictwie Koszęcin, aby zneutralizować emisję dwutlenku węgla fińskiej elektrociepłowni. Przypomnijmy, we wrześniu br. została otwarta najnowocześniejsza fińska elektrociepłownia w Polsce. Fiński koncern energetyczny wybudował ją w Częstochowie; wartość inwestycji to 530 mln zł. Jest tak zaprojektowana, aby równocześnie z węglem można było spalać biomasę, wierzbę energetyczną, zrąbki drzewne, i inne odpady komunalne; przy zastosowaniu najbardziej wysoko wyspecjalizowanej technologii. Planuje się już budowę kolejnej we Wrocławiu oraz zakup akcji elektrowni w Zabrzu i Bytomiu. Niedawno miesięcznik Nowy Przemysł nagrodził fiński koncern "Nowym impulsem" za wyżej wspomnianą inwestycję. Doceniamy i dziękujemy za czystsze powietrze i my !!


www.fortum.pl

&


24-06-2010


Stal firmy Outkumpu wzmocni strukturę świątyni Boonyawad w prowincji Chounbri, w Tajlandii. Buddyjska budowla ma być gotowa do obrzędów religijnych w 2012 roku. Firma Outkumpu jest światowym liderem w produkcji nierdzewnej stali. Zatrudnia 7500 ludzi z trzydziestu krajów. Do budowli australijskiego mostu Gateway w Brisbane wykorzystano właśnie fiński produkt: Duplex LDX 2101®. Nierdzewne, bardzo wytrzymałe stalowe pręty. Tym razem "made in finland" wzmocni tajlandzką architekturę.


http://www.outokumpu.com/Pages/CaseStudyPage____46883.aspx

&


29-05-2010


Odkrycie w Kokkola złoża litu Finlandię zamieniło w największego producenta bateriii w Europie. Ostrobothnia (Pohjanmaa) to region w zachodniej części Finlandii z liczebną mniejszością szwedzką, biegającymi łosiami, granitami Vaasa, z flagą biegnącej łasicy. Jest tu LIT !!! Pierwsze ślady litu zostały odkryte w Kaustinen w 1956 roku. Frima Keliber posiadająca trzy złoża i prawa do wydobycia w Centralnej części Ostrobothnii rozpocznie wydobycie w Ullava (3 miliony ton litu) na terenie Kokkola regonie, zaś produkcyjny proces umieszczny będziew miejscowości Kaustinen. Potwierdzono istnienie jeszcze 12 złóż litu. Wszystko zależy od udziałowca norweskiego Norwegian Nordic Mining, który kupił prawie 70% projektu. Fińska firma jest wspierana przez Finnish Funding Agency for Technology and Innovation i Uniwersytet w Oulu.


http://www.keliber.no/history/category228.html

KULTURA

05-03-2014

O architekcie Hermanie Geselliusu (dokładnie Herman Ernst Henrik Gesellius) wspomina się przeważnie przywołując jeszcze dwójkę innych architektów: Armasa Lindgrena i Eliela Saarinena. Nic dziwnego. Podczas studiów architektonicznych wspólnie założyli własną pracownię, a ich współpraca i wygrywane konkursy szybko wyniosły ich na szczyt. Owocem ich wieloletniej pracy są projekty budynków np helsińskiej stacji kolejowej, rezydencji Suur-Merijoki, Narodowego Muzeum Finlandii, wpólnej posiadłości-atelier Hvitträsk w Kirkkonummi.

Najbardziej znanym dziełem samego Geselliusa jest budynek Wuorio przy helsińskiej Unioninkatu i Haus Remer blisko Berlina.

Zmarł z powodu długotrwałej choroby płuc mając 42 lata. Z tej trójki architektów-najbardziej nieznany biograficznie.

Mała Willa, w której mieszkał Gesellius z żoną Matyldą, służy za restaurację, a reszta rezydencji stanowi muzeum i hotel.


http://www.mfa.fi/lisatietoa-geselius-lindgren-saarinen-en


&


01-09-2011

Mölkky

W Finlandii urządzane są mistrzostwa gry w mölkky, w grę która jest połączeniem kręgli i bocce. Rzuca się z odległości trzech metrów drewnianym kołkiem aby zbić drewniane inne kołki oznaczone pewnymi cyframi. Za każdym razem kołki są podnoszone i ustawiane w miejscu, w którym wylądowały. Wygrywa ten, kto jak najszybciej zdobędzie dokładnie 50 punktów. Można grać w nią w każdym wieku i w różnych warunkach atmosferycznych. Można bawić się w nią indywidualnie- od dwóch zawodników albo zespołowo.


Mówi się że to pewna odmiana starodawnej gry zwaną Kyykkä. Zmianka o tej grze znajduje się w "Karjalan laulumailla" wydanej w 1921 roku, Ale już i w 1874 roku podobne słowo “mölkätä” pojawiło się w słowniku fińsko-szwedzkim Eliasa Lönnrotha.W 90 latach XX wieku firma Tuoterengas zaczęła produkować grę na szeroką skalę. Od 1997 roku w Lahti związek młodych klubów w południowej Tavastia organizował fińskie mistrzostwa gry w mölkky, potem od 2001 roku nabrały one charakter współzawodnictwa międzynarodowego. Dziś istnieje Finnish Mölkky Union który który czuwa nad przebiegiem imprezy. W dniach 26-28 sierpień Lahti po raz kolejny stał się centrum tego sportu.


&


11-03-2011


Ta kobieta na zdjęciu to Hella Wuolijoki (1886- 1954) Fińska pisarka estońskiego pochodzenia. Znana z sagi o rodzinie Niskavuori i innych sztuk oraz powieści. Była żoną Sulo Vuolijoki ( był przyjacielem Lenina). Po rozwodzie skróciła swoje nazwisko do litery W. Zdarzyło się jej pisać także pod pseudonimem Juhani Tervapää. W latach 20 i 30 XX wieku skupiała się wokół osób lewicowych, promując podczas salonowych spotkań literackich lewicowe poglądy. Podejrzewa się, że miała sekretne powiązania z sowiecką Czeką. Fiński wywiad uwazał ją za szpiega. Nawet trafiła do więzenia. Pisarka została uwolniona gdy kończyła się wojna radziecko-fińska. A mimo tego była członkiem fińskiego parlamentu, oraz przewodniczącą SKDL. Była też dyrektorem fińskiej telewizji YLE. Polityk Erkki Sakari Tuomioja, jej wnuk, napisał książkę o jej życiu "Delikatny cień różowego". W Finlandii pojawił się film "Hella W" opartą na jej biografii. Prawdziwa historia o kontrowersyjnej kobiecie.
Zobacz zwiastun:
&


16-12-2010


Frans Emil Sillanpää to najwybitniejszy pisarz fiński. Autor powieści takich jak: "Zasnęła za młodu" , "Życie i Słońce", czy "Sierpień". Nagrodzony Nagrodą Nobla w 1939 roku. Jego książki przetłumaczono na wiele języków i wiele z nich doczekało się okranizacji.. Jego nazwiskiem nazwano nawet kometę.

Na świat przyszedł w 1888 toku w Hämeenkyrö. Jego rodzina była niezamożna, tylko dzięki determinacji swojej matki miał zapewnioną edukację szkolną. Później dzięki stypendium. Już jako nastolatek miał zamiłowanie do pisania. Przełomowym momentem w jego życiu były studia na helsińskim uniwersytecie, podczas których poznał największych literatów i artystów Finlandii, ale i zaczytywał się w utworach zagranicznych pisarzy i poetów. Podejmując się pracy publicysty w gazecie Uusi Suometar miał możliwość podróżowania po Szwecji i Niemczech. Salomäki Marii Sigrid była jego pierwszą żoną, którą spotkał w tamtym okresie życia. Doczekali się licznego potomstwa. Na twórczości powieściopisarza odcisnęła się wojna domowa w Finlandii, którą utrwalił w książce "Łagodne dziedzictwo", prezentowana na łamach lewicowego czasopisma Kansan Tahto. Niedługo później powstają kolejne ważne jego dzieła, a on sam wokół siebie gromadzi literatów. Działa także społecznie, na rzecz sierot. Okres przed II wojną światową jest trudnym okresem w jego życiu, bowiem narażony jest na ataki prawicowców, bardzo źle to znosił. Nieudane okazało się także jego drugie małżeństwo. Ów smutek i rozczarowanie życiem widać w jego późniejszych utworach. Ale nic dziwnego, bowiem męczyły go stany depresyjne, był wielokrotnie hospitalizowany. Przeżywał kryzys twórczy. Dopiero pod koniec swojego życia osiągnął harmonię wewnętrzną. W powojennej Finlandii pisarz tworzył teksty radiowe na podstawie swoich wspomnień i przemyśleń. Pozostawił po sobie trylogię wspomnieniową. Zmarł w 1964 roku w Helsinkach.


http://nobelprize.org/nobel_prizes/literature/laureates/1939/sillanpaa-autobio.html

&


06-11-2010


Taavi Soininvaara

Powieść Fina "Wirus Ebola w Helsinkach", którą debiutował w 2000 roku - ukaże się po polsku na początku listopada 2010. Autor będzie uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Promocja jego książki i całej twórczości obejmie także Białystok Z wykształcenia prawnik, jednak prawdziwy talent pisarski wziął górę. Soininvaara stał się autorem bardzo ciekawych książek, których treść odnosi się do współczesnych wydarzeń, technologii i przestępczego świata. Bardzo znany wśród niemieckich miłośników literatury. Czas aby Polacy zakochali się w jego kryminałach!!

Tutaj opowiada o swojej książce "Kriittinen tiheys" (2009), której fabuła opiera się na międzynarodowym handlu bronią i korupcji.
&


24-06-2010


Fiński film "Na cienkim lodzie" ( Kukkulan kuningas) (2009) został nagrodzony podczas tegorocznego Brooklyn Film Festival w kategorii najlepszy scenariusz. Wyreżyserowany przez Alli Haapasalo, fińską reżyserkę i pisarkę, oraz autorkę filmów m.in. jak "Ilona- dziewczyna która nie miała problemów" (2003), "Spotkanie" (2006). Film "Na cienkim lodzie" opowiada o dwóch mężczyznach Sanu i Hansie, którzy spotykają się w Wigilię. Hans wraca do Helsinek po dwudziestu latach wojny. Chce znaleźć córkę Laurę jego zmarłego przyjaciela. Sanu jest taksówkarzem i Hans wynajmuje go. Ta podróż po śnieżnych Helsinkach zmienia ich obydwu. W rolach głównych grają: Jani Volanen, Jusi Nikkilä, Elena Leeve.


http://www.brooklynfilmfestival.org/winners/

&


29-05-2010


W 2004 roku powstała Orkiestra Bordurka. Stanowi ją grupa muzyków fińskiego folku: sześć osób grających na instrumentach: mandolina, harmonia, perkusja, gitara, tuba, akordeon, skrzypce. Zespół Założony został na potrzeby cyrkowego przedstawienia w Helsinkach. Nazwa orkiestry nawiązuje do komiksu Tintin. Prezentowana muzyka pochodzi z Bordurii, gdzieś ze Wschodniej Europy. Jest wyimaginowanym folklorem z elementem swoistego twistu, który ma porwać publiczność na parkiet. Doczekali się dziś ugruntowanej pozycji w kulturze Finlandii. Zespół gości na fińskich festiwalach i może się pochwalić trzema płytami. Posłuchaj i oceń bordurian folklor:


http://bordurka.com/

Finlandia jest również obecna podczas Shanghai World Expo 2010. Stoisko fińskie przybrało formę ogromnego białego czajnika Kirnu, który z daleka przypomina statek kosmiczny. Pawilon Finlandii jest naprawdę magicznym miejscem, na jego ścianach bowiem rozgrywają się multimedialne obrazy dotyczące kultury i sztuki fińskiej. Zwiedzający fiński futurystyczny świat "zaklęty" w architekturę czajnika mogą poddać się relaksie w saunie, skosztować fińskich potraw; spotkać Św. Mikołaja; posłuchać nordyckiego jazzu czy obejrzeć film; albo mogą oddać się marzeniom o lepszej ekologicznej przyszłości w Mieście Marzeń.


Zobacz zdjęcia fińskiego pawilonu:


http://www.finlandatexpo2010.fi/pavilionphoto

&


04-03-2010


Krótki film-reklama na temat Finlandii.
&


28-01-2010


W Helsinkach luty będzie taneczny. A to za sprawą Side Step Festival, imprezy artystycznej która każdego roku ściąga do Finlandii różnych wykonawców z całego świata, a widzowie nie tylko mają okazję biernego oglądania przedstawień, ale i zaangażowanie się w dyskusje o współczesnym tańcu czy możliwość nauki tańca i ekspresji ciała podczas warsztatów tanecznych. Czas trwania to 9 - 15.2.2010. Miejsce imprezy: Cable Factory w Helsinkach.


http://www.sivuaskel.fi/index.php?lang=english

&


30-12-2009


Finowie uwielbiają tańczyć. Przez cały rok organizowane są imprezy taneczne. Fińscy profesjonalni tancerze oczarowują widzów swym kunsztem tanecznym. Tango okazało się narodowym tańcem fińskiego narodu, bo Tango to dla Finów sprawa serca, jak można dowiedzieć na stronie Stowarzyszenia Tango Invernal w Oulu, które podjęło się organizacji festiwalu Oulu Tango Week już po raz siódmy. W dniach 4-10 styczeń 2010 odbędą się pokazy tańca, zawody taneczne oraz kursy.


http://www.tangonjuhlaviikko.fi/

&


Aino Aalto ( albo Marsio,1894-1949) Fińska architekt i projektantka. Urodzona w Helsinkach W 1913 roku studiowała na kierunku architektura w Instytucie Technologii. W 1920 roku pracowała dla architekta Oiva Kalio. Trzy lata później opuściła Helsinki i przenosła się do Jyväskylä. W 1924 zaczęła owocną współpracę z przyszłym mężem Alvar`em Aalto, z którym wspólnie stworzyli swój własny styl zwany nordic classicism czerpiąc inspiracje ze sztuki włoskiej, a także przeniośli wzorce funkcjonalizmu na grunt fiński. Aino Aalto zaprojektowała kilka ciekawych rozwiązań szklanych naczyń dla firmy Iittala. Otrzymała wiele wyróżnień, w tym złoty medal podczas Milan Triennale. Kolekcja "Aalto glassess" wciąż jest wysoko oceniana, tak już od ponad 70 lat.


http://www.iittala.com/web/Iittalaweb.nsf/en/designers_aino_aalto

POLITYKA

30-03-2014


Od czerwca 2011 roku Päivi Maria Räsänen pełni funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych. Przewodniczy Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii, której przewodnim hasłem kampanii podczas wyborów do parlamentu w 2011r były słowa: dom, religia, ojczyzna. Jej partia promuje wartości chrześcijańskie. Ostro wypowiada się w obronie życia poczętego porównując aborcję do rzezi, stając się przez to wyrazistą postacią fińskiej sceny politycznej.

Związana z teologiem i pastorem, z którym ma piątkę dzieci. Oprócz polityki, pisze książki i felietony. Uwielbia narciarstwo. Z wykształcenia lekarz.
Mieszka z rodziną w Riihimäki.

http://www.paivirasanen.fi/en/
Dyskusja na temat eutanazji z udziałem Pani Räsänen&


01-09-2011


Eva Biaudet.(1961) będzie kandydować na prezydenta Finlandii. Potwierdziła to na konferencji prasowej SFP. Ma być dobrym przeciwnikiem wobec rosnącego poparcia dla partii True Finns.

Wywodzi się z partii Swedish People's Party. Obecnie jest Rzecznikiem ds. mniejszości. Działa w międzynarodowej organizacji doradczej UNPFII. Pełniła funkcję Ministra Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Ministra ds. równouprawnienia. Biaudet. studiowała prawo na helsińskim uniwersytecie zanim została członkiem parlamentu w 1991 roku. Przez całe życie jest związana z polityką i problemami współczesnego świata jak łamanie praw człowieka. Jako reprezentantka OSCE w sprawie ograniczenia handlu ludźmi Biaudet.udzieliła wielu wywiadów prowokując debatę publiczną w swoim kraju oraz inicjując kampanię Nordycko-Bałtycką w tej kwestii. Koordynowała współpracę na poziomie rządów i organizacji non-profit. Na każdy przejaw dyskryminacji i nietolerancji w swoim kraju szybko reaguje. W Washingtonie otrzymała z rąk Hilary Clinton nagrodę Hero Acting to End Modern Day Slavery. Prywatnie-matka czterech córek.


svenskfinland.wordpress.com&


24-06-2010


Nowa Premier Finlandii to Mari Kiviniemi (1968) Pokonała swojego politycznego rywala Mauri Pekkarinen. Politycznie działa od 1995 roku. Mając 26 lat zostaje wybrana do fińskiego parlamentu. Pełni różne funkcje, zasiada w wielu komisjach, komitetach. i innych instytucjach politycznych. Doradza w sprawach ekonomicznych Vanhanen`owi. W 2004 roku pełni rolę Ministra Zagranicznego Handlu i Rozwoju. Od 2007 roku była także Ministrem Administracji Publicznej. Związana z Partią Centrum. Ukończyła politolgię na Uniwersytecie Helsińskim. Pochodzi z Seinäjoki. Uwielbia spędzać czas z rodziną na nartach i rolkach Lubi operę.
&


28-01-2010


W Finlandii powstała nowa partia Muutos 2011 (Zmiana 2011), której głównym postulatem jest wprowadzenie demokracji bezpośredniej na wzór szwajcarskiego modelu głosowania obywateli np. liczne referenda i umożliwienie społeczeństwu fińskiemu większą rolę w podejmowaniu decyzji politycznych.


http://muutos2011.fi/#&


30-12-2009


W Warszawie odbyło się Polsko-Fińskie Forum Gospodarcze, w którym uczestniczyło ponad sto przedsiębiorstw, w tym przedstawiciele fińskich firm. Minister Handlu Zagranicznego i Rozwoju Finlandii Pavoo Väyrynen w swoim przemówieniu wyraził opinię, że Polska jest znakomitym partnerem gospodarczym ze względu na stabilność gospodarki. Wicepremier oraz Minister Gospodarki Waldemar Pawlak pozytywnie odniósł się do dokonań w energetyce i ekologii w Finlandii, oraz do zaistniałych inwestycji i tych planowanych w Polsce. Więcej na stronie :


http://www.mg.gov.pl/Wiadomosci/Wspolpraca+z+zagranica...

&


W dyskusjach fińskich polityków znów wrócił temat podwodnego gazociągu Nord Stream, dzieląc scenę polityczną na zwolenników i przeciwników tego pomysłu. W wywiadzie dla YLE Premier Matti Vanhanen powiedział, że budowa gazociągu który budzi tak wiele zastrzeżeń jest przedsięwzięciem bezpiecznym niż sądzono, ma świadczyć o tym w pierwszej kole jności poprawa stosunków między UE a Rosją i lepsza kooperacja w sprawach bezpi eczeństwa. Premier oznajmił także, że Finlandia jest skłonna do udzielenia pozwolenia na działanie Nord Serwis w obrębie ekonomicznej strefy Zatoki Fińskiej. Niektórzy politycy upatrują w tym potencjalną neo-finlandyzację.


http://newsroom.finland.fi/stt/showarticle.asp?intNWSAID=22655&group=Politics

INFORMACJE O FINLANDII
 • Republika Finlandii graniczy od zachodu ze Szwecją i z Bałtykiem, od północy z Norwegią (z Finnmark - największym okręgiem administracyjnym), od wschodu z Rosją, a południowe granice Finlandii wyznacza Zatoka Botnicka oraz Zatoka Fińska. Na północ od Koła Podbiegunowego rozciąga się Laponia Fińska.
 • Stolica Finlandii to Helsinki. W latach 1809-1812 stolicą było Turku.
 • Ponad 5,2 mln mieszkańców.
 • Maamme (fiń. Nasz kraju) to hymn państwowy Finlandii, napisany przez poetę J. L. Runeberga -autor poematu epickiego 'Pieśni spod bandery Stĺl'
 • Flaga Finlandii to niebieski krzyż na białym tle. Kolor niebieski symbolizuje jeziora, a biały - śniegi państwa (w Finlandii w dzień urodzin ważnych osób honoruje się publicznym wieszaniem flag za przykład może służyć tzw. lippupăivän na cześć fińskiej pisarki feministki i działaczki społecznej Minna Canth).
 • Religia: luteranie 93,6%; fińscy prawosławni 1,1%; bezwyznaniowcy 9,3%; inni 0,9%
 • Finlandia zamieszkiwana jest w większości przez Finów -93.4%. Do mniejszościowych grup należą: Szwedzi (5,6%), Rosjanie (0.5%), Estończyków (0,3%), Romów (o,1%), oraz Sami (0,1%) (2006)

&


 • Obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Finlandii to: Twierdza Suomenlinna zbudowana w drugiej połowie XVIII w. przez Szwedów mająca bronić Helsinki od strony morza; Vanha Rauma (Stare Miasto) położony w prowincji Finlandia Zachodnia, składające się z ponad 600 niskich drewnianych domów wokół klasztoru franciszkanów z XV w.; zabytkowy kościół w Petäjävesi w środkowej Finlandii; fabryka drewna i tektury w Merla; kopce grobowe cmentarzyska z epoki brązu w Sammallahdenmäki; Południk Struvego, czyli sieć triangulacyjnych punktów pomiarowych przebiegający przez 10 państw; oraz Pobrzeże Zachodniobotnickie ze względu na grzbiety morenowe uformowane przez topniejący lodowiec i stopniowe wynurzanie się archipelagu ponad poziom morza, uznane jako rewelacyjne miejsce do obserwacji izostazji (tzn.dążenie do równowagi mas skalnych w litosferze).
 • W całej historii Nagrody Nobla Finowie zdobyli ją trzy razy. Pierwsza w 1939r. przez F.F. Sillnapaa w dziedzinie Literatury, drugą w 1945r. przez A.I. Virtanena w dziedzinie Chemii, i trzecią w 2008r. przez Martti Ahtisaari uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla

&


 • Finlandia podzielona jest na 6 prowincji (lääni): Południowa Finlandia, Zachodnia Finlandia, Wschodnia Finlandia, Prowincja Oulu, Laponia, Wyspy Alandzkie. Na czele każdej prowincji stoi gubernator (maaherra) Jest on przewodniczącym Państwowego Biura Prowincjonalnego (lääninhallitus), zajmującego się sprawami socjalnymi, służbą zdrowia, zarządem dróg itp. Prowincje podzielone są na 20 regionów (maakunta) Regiony zaś podlegają dalszemu podziałowi administracyjnemu na 77 podregiony (seutukunta), a one z kolei na gminy (kunta). Istnieje także podział na 90 dystryktów lokalnych (kihlakunta).
 • Wyspy Alandzkie stanowią szwedzkojęzyczny archipelag wysp będący strefą zdemilitaryzowaną; jest to terytorium. politycznie należący do Finlandii, będący jednak osobnym podmiotem z szeroką autonomią; stanowi ważny obszar przystankowy promów między Finlandią, Szwecją i Estonią.
 • Języki urzędowe w Finlandii: język fiński i szwedzki. Języki używane: fiński, szwedzki, rosyjski, lapoński.

&


 • Pierwsza konstytucja ("Akt o Formie Rządu") została uchwalona 21 czerwca 1919. Nowa konstytucja została zaakceptowana w 1999r. wprowadzając system parlamentarno-gabinetowy.
 • Eduskunta to nazwa jednoizbowego parlamentu w Finlandii składającego się z 200 posłów wybieranych raz na cztery lata w wyborach powszechnych; siedzibą parlamentu jest Eduskuntatalo w Helsinkach (gdy Finlandia była zależna od Rosji, dochodziło wielokrotnie do rozwiązywania izby -w latach 1907-1917 osiem razy).
 • W Finlandii istnieje system wielopartyjny. Najważniejsze partie na scenie politycznej fińskiej to: Fińska Partia Socjaldemokratyczna (Suomen Sosialidemokraattinen Puolue), postagrarystyczne Fińskie Centrum (Suomen Keskusta), konserwatywna Koalicja Narodowa (Kansallinen Kokoomus), Postkomunistyczny Związek Lewicy (Vasemmistoliitto) i liberalna Szwedzka Partia Ludowa (Svenska Folkepartiet), Zieloni (Greek League).
 • W dniu 19 sierpień 2009 po złożeniu 5000 podpisów członków i jej weryfikacji przez Ministerstwo Sprawiedliwości powstała Partia Piratów w Finlandii, na podobieństwo szwedzkiej Partii Piratów. Fińscy "piraci" chcą także startować w wyborach do Eduskunta. Postulaty partii to m.in. ochrona prywatności i wolności słowa, reforma systemu patentowego- likwidacja patentów farmaceutycznych i oprogramowań; pozwolenie na filesharing.
 • Od 2000 roku Tarja Kaarina Halogen to obecny prezydent Finlandii (do 2012 roku), Socjaldemokratyczna Partia Finlandii to partia z której rozpoczęła karierę polityczną; jest to pierwsza kobieta pełniąca urząd prezydenta w historii społeczeństwa fińskiego.
 • Fińskie ministerstwa to: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Sprawiedliwości, Spraw Wewnętrznych, Obrony, Finansów, Edukacji, Rolnictwa i Leśnictwa, Transportu i Komunikacji, Przemysłu i Handlu, Spraw Socjalnych i Zdrowia, Pracy, Środowiska Naturalnego. Polskim odpowiednikiem Rzecznika praw Obywatelskich jest urząd parlamentarnego Ombudsmana.
 • Finlandia przystąpiła do wielu międzynarodowych pomiotów politycznych (np do Unii Europejskiej, Rady Nordyckiej, EFTA; Council of the Baltic Sea States (CBSS), czy OECD).
 • Stosunki dyplomatyczne między Finlandią a Indiami są bardzo dobre. W 2007 roku Prezydent Tarja Halonen odwiedziła Indie, gdzie spotkała się z Premierem i Prezydentem Indii oraz czołowymi przywódcami partii. Podczas wizyty dyskutowano o zagadnieniach ekonomicznej współpracy indyjsko-fińskiej, połączeń lotniczych między państwami, protokole z Kyoto oraz edukacji. Prezydent Tarja Halonen złożyła także wieńce przy pomniku Gandhiego i zwiedziła najważniejsze świątynie indyjskie. Pierwszym ambasadorem w Indiach był Hugo Valvanne, zaś początkowo miejsce ambasady stanowiły pokoje Hotelu Cecil albo budynek-barak przy Humayun Road. Mimo że w 1954 roku Indie sprzedały Finlandii kawałek ziemi pod ambasadę, wiele lat minęło zanim ruszyła budowa, a przedstawiciele ambasady ciągle się przenosili. W latach 60 w Finlandii ogłoszono konkurs na projekt ambasady, którego laureatami została para architektów Reima i Raili Pietila. Dopiero w 1986 roku inaugurowano otwarcie ambasady. Od 1949 roku w Helsinkach działa stowarzyszenie Suomi Intia Seura zrzeszające około 300 osób zainteresowanych kulturą indyjską. Natomiast w Indiach firma turystyczna Raj Ravel Word zachęca do wypoczynku w Finlandii. W maju 2008 nauczyciele indyjscy odwiedzili fińskie szkoły, zaś grupa nauczycieli, niedawno złożyła wizytę w indyjskich szkołach w Panchagani i Mumbai. Od września 2009 roku Terhi Hakata zaczęła pełnić funkcje nowego Ambasadora Finlandii w Indiach, i została uroczyście powitana przez Prezydent Indii.

&


 • Finlandia jest wysokorozwiniętym krajem o gospodarce rynkowej.
 • 1 stycznia 2002 - Finlandia przyjęła euro, które zastąpiło markę fińską (wizerunek prezydenta Finlandii Kekkonena widnieje na fińskich banknotach 500 markowych, wydawanych w latach 1975-1987).
 • Podatki w Finlandii są bardzo wysokie i stanowią 45% PKB.
 • Najbardziej znaną fińską firmą jest Nokia, która posiada 35% światowego rynku telefonii komórkowej.
 • Najważniejsze bogactwa mineralne to rudy miedzi, cynku, żelaza i ołowiu. Odkrycie w Kokkola złoża litu zamieniło Finlandię w największego producenta bateriii w Europie. Natomiast pokłady rud żelaza na początku XIX wieku spowodowało przyśpieszenie rozwoju miasta Rovaniemi. (Pyhäsalmi Mine, to najgłębsza kopalnia żelaza w całej Europie- 1444m głębokości położona w południowej części Oulu)
 • Eksport głównie celulozy, papieru, drewna..

&


 • Kraj nizinny o młodej rzeźbie polodowcowej. Ku północy teren wznosi się i na Wyżynie Laponii osiąga 1365 m (Haltiatunturi).
 • Klimat umiarkowany chłodny (najwyższą temperaturę zanotowano w 1914 roku w Turku i wynosiła ona 35,9 stopni, temperaturę powietrza najniższą -45,3  °C zanotowano w Rovaniemi).
 • Pojezierze Fińskie to największe pojezierze złożone z 60 tys. jezior zajmujących 18,8 tys km˛ Finlandii. Największe jezioro to Saimaa - 1377 km˛.
 • Mówi się: Metsä on suomalaisen kirkko" to znaczy Fińskim kościołem jest las". Powierzchnia lasów stanowi 69% terenów Finlandii (lasy iglaste, sosnowo-świerkowe, a nawet lasy brzozowe w Laponii); w obrębie kręgu polarnego rosną mchy i porosty oraz malina moroszka. Finlandia posiada najmniejszą w Europie odsetkę gruntów ornych (7,2%).
 • W Finlandii Lemmenjoki Narodowy Park jest największym narodowym parkiem z 80km rzeką. Wielki park położony w północnej części kraju (obszary Inari, Kittilä i Laponii) utworzony w 1956 roku stanowi nadal dużą atrakcję turystyczną- bowiem po odkryciu przez braci Ranttila kruszca złota w 1950r., od wielu lat latem przyciąga do siebie poszukiwaczy złota.

&


 • Język fiński należy do grupy języków ugrofińskich z rodziny uralskiej.
 • Finglish to odmiana języka używana przez fińskojęzycznych emigrantów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.
 • Rocznie w języku fińskim publikuje się około 10 000 książek, działa prawie 900 bibliotek, fińskie społeczeństwo jest najchętniej czytającym narodem w Europie, w którym nie ma kłopotu z analfabetyzmem. W Finlandii przyznawane są nagrody za wybitne dzieła czy całościowe dokonania w literackie np.: Atorox prize dla najlepszego autora książki science-fiction .
 • Przełomem w używaniu pisemnego języka fińskiego stało się zerwanie przez Króla Gustawa I Wazę stosunków z Kościołem katolickim, to spowodowało, iż życie religijne społeczeństwa fińskiego wypełnił dość szybko luteranizm, wraz z którym nastąpiły tłumaczenia tekstów Pisma Świętego. Eskil Petraeus jako pierwszy zajął się gramatyką fińską w dziele pt Linguae Finnicae brevis institutio (1649). Zaś w 1745r. pojawił się fiński słownik Suomalaisen Sana -Lugun Coetus.
 • Elias Lönnrot zebrał pieśni ludowe, legendy i opowieści ustne Finlandii oraz Karelii w jeden poemat epicki pt. "Kalevala" . Ta "kraina Kalevy" została uznana za epos narodowy Finów. Wywarła ogromny wpływ na świadomość polityczną Finów oraz na tożsamość ich kulturową;. Naród fiński obchodzi Dzień Kalevali 28 lutego.
 • Frans Eemil Sillanpää to jeden z najwybitniejszych powieściopisarzy i nowelistów fińskich XX wieku. Przedstawiciel ruchu modernistycznego w literaturze, który został nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla za powieść "Nabożna nędza".

&


 • Do najistotniejszych wydarzeń teatralnych należą m.in.: Kivi Festival w Nurmijärvi na cześć fińskiego narodowego dramatopisarza, Aleksis`a Kivi (autora "Siedmiu braci", żyjącego w latach 1834-1872); Pyynikki Summer Theatre w Tampere - przypominające repertuar teatrów fińskich z lat 60tych oraz Savonlinna Opera Festival - to festiwal z tradycją i wielkim prestiżem, który poświęcony jest muzy ce klasycznej. Ponadto, każdego roku latem z inicjatywy helsińskiej Akademii Teatr alnej odbywa się Helsinki Act Festival, skupiający na ten czas międzynarodowe gron o aktorów, reżyserów, dramatopisarzy, artystów sztuk wizualnych, krytyków, muzyków oraz widzów, w tym studentów nauk humanistycznych.
 • Jednak teatr może wpływać na politykę. Udało się to fińskiej działaczce feministycznej Minna Canth- jej sztuka Työmiehen vaimo (Żona robotnika) zmusiła kilka miesięcy później po premierze parlament do wprowadzenia ustawy o rozdzielności majątkowej małżonków.
 • Godnym przytoczenia reprezentantem fińskiej fotografii może być Stefan Bremer. Miesza on dziennikarską, dokumentarną formę z eksperymentalnymi portretami, w których używa jasnego światła i głębokich cieni. Z kolei Heli Rekula portretuje kobiety koncentrując się na kobiecej cielesności, dziewictwie, fantazjach kobiecych i tabu, oraz na komercyjnym wykorzystywaniu atrybutów kobiety. Naturalista Esko Mannikko za temat swych fotografii obrał mniejszości oraz mieszkańców północnej. Finlandii, przede wszystkim samotnych mężczyzn spędzających czas przed telewizorem, traktowane przez krytyków jako socjologiczne badanie stanu agonalnego terenów wiejskich. Natomiast Ulla Jokisalo to autorka nader osobistych fotografii, czerpiąca inspiracje z dzieciństwa i jej wspomnień, u której nożyce stały się symbolem bólu bycia kobietą. Zaś Pentti Sammallahti ukazuje na czarno-białych zdjęciach przyrodę odludnych miejsc jak Syberia czy Laponia, często przez pryzmat humoru. Ponadto małżeństwo Byholm pasjonuje się fotografią krajobrazową zachodniego brzegu Finlandii.
 • ,Wszystkie materiały rządzą się własnymi niepisanymi prawami& Nigdy nie powinieneś być agresywny wobec materiału na którym pracujesz; projektant musi mieć cel bycia w harmonii z materiałem" - tak mawiał fiński projektant Tapio Wirkkala (1915-1985). W galerii sztuki EMMA założonej przez Espoo Art Museum Foundation jest prezentowana wystawa z rzeźbami artysty, który także stworzył projekty wyrobów szklanych i ceramicznych, biżuterii, sztućców przełamując jednocześnie granice sztuki wizualnej i rękodzielnictwa. To także projektant banknotów fińskich marek. Zapamiętany jako charyzmatyczny człowiek z fajką, artysta pracujący z nożem puukko testując nowy pomysł często w drewnie. Nagrodzony wielokrotnie za swoją prace.
 • Muzyka fińska ma korzenie w zawołaniach na zwierzęta i lamentacjach. Joikowanie jest charakterystycznym rodzajem śpiewu, zwłaszcza wśród Lapończyków.

&


 • Popularnymi obiektami turystycznymi w Finlandii są latarnie morskie rozsiane na jej południowo-zachodniej linii brzegowej (pierwsze latarnie budowano już w XIV w. jednak w wyniku zniszczeń wojennych nie przetrwały one do naszych czasów). Biura turystyczne oferują liczne wycieczki statkiem wokół archipelagów wysp oraz noclegi w latarniach i inne atrakcje. Bengtskär jest najbardziej znaną i największą latarnią w Finlandii, o wysokości 52 m położona przy wejściu do Zatoki Fińskiej, w odległości około 25 km od Hanko Fińskie latarnie czerpią prąd z generatorów prądu, z wiatru lub energii słonecznej. Na fińskich wodach terytorialnych jest dodatkowo 2500 mniejszych punktów nawigacyjnych. Fińskie Towarzystwo Miłośników Latarni Morskich (Finlands Fyrsällskap) tworzone przez 750 członków opiekuje się latarniami przeprowadzając restaurację tych obiektów architektonicznych oraz ich stały monitoring współpracując z administracją państwową. Niektóre mają zainstalowane webcamery, przez które można obserwować życie na wyspach.
 • Wyspa Ukonsaari leżąca nad jeziorem 11 km od wioski Inami jest znana z historycznego miejsca obrządków składania ofiar bogowi grzmotów w postaci jedzenia, ptaków, rogów i biżuterii (na wyspie brytyjski archeolog znalazł kawałek biżuterii z 1873).
 • Finowie to miłośnicy astronomii. Kilka tysięcy osób jest zrzeszonych w klubach lub stowarzyszeniach astronomicznych. W Finlandii najstarszą organizacją krzewiącą astronomiczną wiedzę jest stowarzyszenie URSA, która posiada najwięcej sekcji obserwacyjnych (przeprowadzane są badania zjawisk pogodowych, Zorzy Polarnej, zjawiska Halo, czy analizy całych galaktyk albo Słońca). Zostało założone przez Yrjo Vaisala w 1921 roku, także w wyniku jego starań Finowie doczekali się w Parku Kaivopuisto pierwszego obserwatorium w kraju. W Helsinkach wydawane jest czasopismo astronomiczne Tahtiaika, a od 1971 roku organizowane są tzw Weekendy Astronomiczne. W 1975 roku członkowie stowarzyszenia URSA wydali pierwszą książkę, zapoczątkowując publikacje o tematyce astronomicznej w Finlandii. Obecnie najpopularniejszym planetarium jest Heureka Vattenfall Planetarium, położone w to w Vantaa, kierowane przez Fiński Centrum Nauki Heureka; będące najnowocześniejszym obiektem do obserwacji nieba w Europie.
 • Fińska okulistka stworzyła własne metody oceny i rozwoju widzenia przede wszystkim u niemowląt i dzieci słabowidzących oraz dorosłych. Prof. Lea Hyvarinen, wykładowca Uniwersytetu w Helsinkach, oraz konsultant fińskiego Ministra Zdrowia zaczęła pracować nad testami w początkach lat 70. Badała widzenie studentów dla każdego przez siebie wymyślonego symbolu-optotypu dążąc do ustalenia nowych współczynników ostrości wzroku. Na początku nie udawało się to jej, wciąż w optometrii królowała pionierska metoda E-Shellena i C-Landolta oraz chybione diagnozy pediatrów, którzy wówczas brak kontaktu wzrokowego tłumaczyli autyzmem, nie biorąc pod uwagę słabego widzenia u rozwijającego się niemowlaka. Testy pojedynczymi symbolami, testy tablicami prążkowymi czy trójwymiarowymi puzzlami były przełomowe w medycynie. Warszawskie Stowarzyszenie Tęcza, założone przez rodziców dzieci niewidzących lub słabowidzących propaguje jej metody w Polsce.
 • Pirjo Honkasalo otrzymała wiele nagród filmowych w wielu międzynarodowych przeglądach filmowych. Reżyserii uczyła się Fińskiej Szkole Filmowej, w Filmowej Akademii w Pradze oraz w Philadelphii na Uniwersytecie Temple. Pierwszym samodzielnie wyreżyserowanym filmem jest The Earth is a singful Song z 1973 roku. W 1976 roku powstał drugi film Their Age. W kolejnych filmach Honkasalo skupiła się na sferze religijnej człowieka, stąd filmy przesiąknięte spirytualizmem: Flame Top and 250 Grams (1983), Mysterion (1991), Tanjuska and the Seven Devils and Atman (1996). Ostatni jej film, Three Rooms of Melancholy to 106 minut smutku, marazmu i bezsilności jej bohaterów: bezdomnych chłopców uczących się na żołnierzy w rosyjskiej szkole, krajobraz Groznego i dzielnej czeczeńskiej kobiety oraz rosyjskiego chłopca, który stanie się czeczeńskim bojownikiem. Obrazom towarzyszy muzyka Sanny Salmenkallio.

Opracowała: Iwona Gołko

5110
finlandia